Menu

Son Dakika! İngiliz Parlamentosu, Brexit Anlaşması Yine Reddetti

0 Comment

Son dakika! Başbakan Theresa May’in reddedilen ilk Brexit anlaşmasının ardından AB ile yaptığı müzakereler sonrasında gerçekleştirilen ikinci Brexit oylaması da kabul edilmedi. Revize edilen Brexit anlaşması 242’te 391 oyla reddetti.

İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden ayrılacağı koşulları düzenleyen Brexit anlaşması İngiltere parlamentosu tarafından bir kez daha reddedildi. Theresa May’in AB ile vardığı anlaşmanın reddedilmesinin ardından İngiltere’nin AB’den anlaşmasız ayrılması seçeneği arttı.

İKİNCİ BREXİT OYLAMASI DA KABUL EDİLMEDİ

Başbakan Theresa May’in reddedilen ilk Brexit anlaşmasının ardından AB ile yaptığı müzakereler sonrasında gerçekleştirilen ikinci kritik Brexit oylaması da kabul edilmedi.

İngiltere ve AB ülkelerinin kilitlendiği Westminister’daki Brexit oylaması 242 evet 391 hayır ile reddedildi.

İNGİLTERE’NİN ÖNÜNDE 3 SEÇENEK KALDI

Üzerinde değişikliğe gidilen anlaşmanın da reddedilmesinin ardından İngiltere’nin önünde üç seçenek kalmış durumda.

Birinci seçenekte AB’nin verdiği süre 29 Mart’ta dolduğunda İngiltere AB’yi anlaşmasız terk etmek zorunda kalacak.

İkinci durumda ise parlamentoda yeni bir oylama yapılarak Brexit için Başbakan May’e AB ile yeniden görüşmesi için yetki verilecek. Ancak AB liderleri, İngiltere ile yapılan anlaşmadan taviz verilmeyeceğini birçok kez belirtmişti.

Parlamentonun elinde Üçüncü bir yol olaraksa Brexit referandumunu tekrarlamak bulunuyor. Özellikle İskoçların bu yöndeki ısrarı ve muhalefettiki İşçi Partisi’nin isteği referandumun tekrarlanması yönünde.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir